Stryker

ABD Michigan, Kalamazoo‘da bir ortopedi cerrahı olan Dr. Homer Stryker, bazı tıbbi ürünlerin, hastalarının ihtiyaçlarını karşılamadığını fark ettiğinde yenilerini icat etti. Bu ürünlere olan ilgi arttıkça, Dr. Stryker 1941 yılında bunları üretmek için bir şirket kurdu.

Bugün, dünyanın önde gelen tıbbi teknoloji şirketlerin biri olan Stryker, gelişimini ortopedi, medikal cerrahi, omurga ve omurga cerrahisi ve nöroteknoloji alanlarında dünya çapında 33.000’den fazla çalışanının özverisi ile elde edilen hasta ve hastane sonuçlarını iyileştirmeye yardımcı olan, çok çeşitli, yenilikçi ürün ve hizmetlere dayandırmaktadır.
Stryker, acil tıp alanındaki gücünü artırmak için 2016 yılında Physio Control firmasını satın almıştır.


Physio Control, 1955 yılında bir kardiyovasküler cerrah olan Dr. Karl William Edmark’ın ani kalp durmalarında elektrik kullanarak ölümleri engelleme çalışmaları sonucu DC Defibrilatörünü bulmasıyla kurulmuştur. Physio Control defibrilatörlerin öncüsü olan bir firmadır ve dünyada alanında lider konumdadır.

Firmanın gerçekleştirdiği ilkler arasında; 
  • External Pacemaker’ın tanıtılması (1960), 
  • İlk taşınabilir LIFEPAK® Defibrillatör/Mönitör’ün tanıtılması (1968), 
  • Telefon üzerinden EKG sinyali transmisyonu yapabilme& senkronize edilmiş kardiyoversiyon özelliklerinin geliştirilmesi (1972), 
  • Dalga formu ve kardiyoskop “donma” özelliğinin geliştirilmesi (1973) 
  • Entegre EKG Strip Recorder’ın tanıtılması (1974) 
  • Dünyada paramedikler için 19 pound yani yaklaşık 8,6 kg ağırlığının standart hâle gelmesi (1967) yer almaktadır.